fbpx
Dodano: 12.07.2020

Jak uzyskać efekt 3D?

Efekt 3D to wyjątkowa i intrygująca iluzja. Świadczy o tym fakt, że jest ona stosowana w wielu dziedzinach życia: począwszy od kinematografii, poprzez architekturę wnętrz, aż po sztukę.

Anaglif – jak działają okulary 3D?

Anaglif to jedna z wielu technik, które są wykorzystywane do uzyskania efektu złudzenia trójwymiarowości. Najbardziej rozpowszechniona jest ona w kinach, gdzie wykorzystuje się ją w specjalnych okularach 3D. W jaki sposób uzyskuje się pożądany efekt? Anaglif to w rzeczywistości nałożone na siebie dwa zdjęcia, które są wykonane z lekkim przesunięciem w poziomie, odpowiadając dzięki temu za oddzielny obraz dla prawego i lewego oka. Czerwone oraz turkusowe szkła, w jakie wyposażone zostały okulary 3D, sprawiają, że dwa oddzielne zdjęcia nachodzą na siebie, stwarzając w ten sposób złudzenie trójwymiarowości.

Czym jest piramida holograficzna

Kolejną ciekawą iluzją, która pozwala na uzyskanie efektu 3D, jest piramida holograficzna. Składają się na nią cztery ściany, które załamują płaski obraz i skupiają go w centralnej części układu. Powstały obraz pozorny można oglądać równocześnie z czterech stron. Wbrew swojej nazwie, powstały w piramidzie obraz nie jest hologramem, a obrazem stereoskopowym.

Malarstwo 3D – imponujący efekt

Efekt 3D wykorzystywany jest również w szeroko rozumianej sztuce. Uzyskuje się go poprzez zabawę kontrastem, temperaturą kolorów, perspektywą oraz stosowaniem skrótów i światłocieni. Technikę tę możemy spotkać zarówno w malarstwie ściennym, sztalugowym, jak i szeroko rozumianym street arcie, czy reklamie.

Odwiedź Świat Iluzji i zanurz się w świecie trójwymiaru. Nasza ekspozycja pozwala zrozumieć technikę anaglifu oraz piramid holograficznych. Zajrzyj w paszczę rekina oraz zagraj na pianinie u boku samego Fryderyka Chopina!Cresta Social Messenger