fbpx
Dodano: 05.07.2020

Pokój Amesa – iluzja w filmie

Iluzja oraz związana z nią wystawa, którą można oglądać w Świecie Iluzji, to nie tylko nauka i zawiłe matematyczne obliczenia, ale również pobudzająca kreatywność rozrywka. Idealnym tego przykładem jest pokój Amesa, czyli specjalne zaprojektowane pomieszczenie, pozwalające na wykonanie naprawdę wystrzałowych i oszałamiających zdjęć.

Jak działa pokój Amesa?

Pokój Amesa to specjalne pomieszczenie, w którym osoba stająca w jednym z jego rogów wydaje się być bardzo duża w stosunku do osoby w przeciwnym narożniku, która staje się nieproporcjonalnie niska.  Sekretem tej pobudzającej wyobraźnie oraz oszukującej nasze zmysły iluzji  jest specjalny układ ścian. Patrząc na Pokój Amesa od frontu wydaje się być on po prostu zwykłym pomieszczeniem. Nic bardziej mylnego – tak naprawdę podłoga oraz ściany to trapezy, które wbrew pozorom nie są wobec siebie prostopadłe. Nie obawiajcie się: to nie wy urośliście w zastraszającym tempie – to geometria oszukała wasze zmysły i umysł.

Pokój Amesa i film

Pokój Amesa zadebiutował na wielkim ekranie już w 1971, kiedy to został wykorzystany na planie zdjęciowym popularnego na całym świecie filmu pt. “Willy Wonka i Fabryka Czekolady”. Aż trudno uwierzyć, że uzyskany w filmie efekt nie wymagał użycia efektów komputerowych! W 2005 roku pojawiła się kolejna adaptacja dzieła, której autorem był Roald Dahl. Mimo upływu lat i imponującego rozwoju technologicznego, w nowej wersji filmu po raz kolejny postawiono na znany i sprawdzony Pokój Amesa.

Pokój Amesa jest równie popularny współcześnie. To właśnie dzięki tej niesamowitej iluzji oglądając “Władcę Pierścieni” możemy zauważyć różnicę wzrostu między Gandalfem a hobbitami.

Znacie serię filmów o Harrym Potterze? Zastanawiał was kiedyś nadludzki wzrost Hagrida? W tym przypadku również wykorzystano Pokój Amesa, który możecie zobaczyć na własne oczy w Świecie Iluzji.

Poza kinowymi hitami, pokój Amesa wykorzystywany był również w popularnych serialach. To za jego pomocą w jednym z odcinków serialu “Voyage to the Bottom of the Sea” uzyskano efekt, w którym jeden z bohaterów który zaginął, pojawia się nagle w drzwiach, tyle że w rozmiarze Godzilli.

Adelbert Ames Jr. – wyjątkowy iluzjonista

Autorem iluzji którą wzięliśmy pod lupę jest amerykański naukowiec Adelbert Ames Jr. Jego imponująca wiedza oraz szerokie zainteresowania sprawiły, że przyczynił się on do rozwoju takich nauk jak fizjologia, okulistyka, psychologia oraz filozofia. Adelbert Ames Jr. specjalizował się optyką fizjologiczną w Dartmouth College, gdzie pełnił funkcję profesora badawczego, a następnie awansował na stanowisko dyrektora badań. To właśnie wymyślony w 1934 roku, wykorzystywany w kinematografii pokój, który do dziś zaskakuje efektem jaki można w nim uzyskać, przyniósł mu sławę na całym świecie.

Ty również możesz wykazać się swoją kreatywnością! Odwiedź Świat Iluzji i zaskocz nas zdjęciem wykonanym w pokoju Amesa. Najlepsze z nich opublikowane zostaną na naszych profilach w mediach społecznościowych! Nasza odświeżona wakacyjna wystawa naprawdę zaskakuje i zapewnia niezapomniane wrażenia!



Cresta Social Messenger