fbpx
Dodano: 19.07.2020

Cafe Wall Illusion – iluzja ze ściany kawiarni

Iluzja to nie tylko zawiłe obliczenia matematyczne, jak w przypadku prac omawianego przez nas Kokichiego Sugihary czy Mauritsa Cornelisa Eschera, ale często również przypadek. Idealnie obrazuje ten fakt zjawisko nazywane “Cafe Wall Illusion”, które przypadkowo odkrył brytyjski psycholog Richard Gregory.

Niezwykła iluzja – ściana kawiarni

Cafe Wall Illusion to zachwycająca iluzja, którą w 1973 roku opisał brytyjski psycholog Richard Gregory. Jej nazwa pochodzi od miejsca w którym została odkryta, czyli jednej ze ścian kawiarni położonej przy ulicy St Michael Hill w Bristolu. W rzeczywistości, Gregory nie był pierwszą osobą, którą zainteresowało to zjawisko. W 1898 zbliżona iluzja została opisana pod nazwą “Kindergarten illusion” przez naukowca o nazwisku Pierce.

Cafe Wall Illusion – na czym polega?

Cafe Wall Illusion to złudzenie, które oparte jest o zaburzenie tła oraz kontrast między zastosowanymi kolorami. Zjawisko polega na tym, że proste równoległe, poprzez umieszczenie między nimi tła w postaci odpowiednio przesuniętych względem siebie jasnych i ciemnych kafelków, wydają się być położone ukośnie.

Iluzja ta jest na tyle popularna, że znalazła swoje zastosowanie w architekturze. Charakterystyczną mozaikę białych i czarnych kafelków możemy spotkać m.i.n. na londyńskiej stacji metra Gloucester Road. Wzór ten stanowi również element elewacji jednego z biurowców położonych na przedmieściach Melbourne w Australii.

Cafe Wall Illusion możesz zobaczyć w Świecie Iluzji w specjalnie przygotowanej galerii. Nie zwlekaj i zamów bilet online już teraz!Cresta Social Messenger