fbpx
Dodano: 09.08.2020

Pełnia księżyca a brak snu

Według legend i dawnych wierzeń, pełnia to wyjątkowa faza księżyca, która ma wpływ na magiczne zjawiska. Astrologowie uważają, że pełnia to najlepszy moment do wróżenia, rzucania zaklęć oraz odprawiania rytuałów. Pradawne opowiadania mówią, że podczas tej fazy szczególnie aktywne są mistyczne stwory, takie jak wampiry, wilkołaki, czy nawet wiedźmy. W czasie gdy księżyc za oknem ukazuje się w pełni, wielu z nas cierpi na bezsenność. Z czego ona wynika? Czy za nią również odpowiedzialna jest magia?

Pełnia księżyca – brak snu

Bezsenność podczas pełni księżyca jest znana człowiekowi od zawsze. Mimo to, powodów problemu zaczęto doszukiwać się całkiem niedawno. Eksperyment, który miał dowieść związek bezsenności z omawianą fazą księżyca, przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei, Politechniki Federalnej w Zurichu oraz pracownicy Szwajcarskiego Centrum Medycyny Snu. 33 uczestników biorących udział w badaniu poddano obserwacji w różnych porach roku, która trwała aż 3 lata. Ochotnicy zasypiali w specjalnie zaciemnionych pomieszczeniach, do których nie dochodził blask księżyca oraz nie zostali poinformowani o tematyce badań, co miało wykluczyć czynnik psychologiczny.

Dlaczego nie śpimy podczas pełni księżyca?

Wyniki badań potwierdziły stawianą przez naukowców tezę. W ciągu 4 dni sąsiadujących z wejściem księżyca w fazę pełni, badani zasypiali średnio o 5 minut dłużej, a odpoczynek trwał o 20 minut krócej. Przeprowadzone badania bioelektrycznej czynności mózgu dowiodły, że okres głębokiego snu wśród uczestników spadł aż o 30%. Co ciekawe, w organizmie osób będących pod obserwacją, spadł poziom melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulację zdrowego snu. Uczestnicy badania zgłaszali również złe samopoczucie oraz zmęczenie.

Bezsenność podczas pełni księżyca – powody

Mimo potwierdzenia tezy naukowców, badania wciąż nie odpowiadają na najważniejsze pytanie: jaki wpływ na nasze zasypianie ma pełnia księżyca? Zdania są podzielone, a wytłumaczenia tej zależności to jedynie niepotwierdzone przypuszczenia. Część badaczy wskazuje na przyciąganie ziemskie, które reguluje pływy oceaniczne. Druga część powodu bezsenności doszukuje się w cyklach dobowych i sezonowych, które regulują zegar biologiczny wszystkich gatunków zamieszkujących ziemię. Tezę tę zdaje się potwierdzać obserwacja gatunków morskich, które właśnie dzięki znajomości występowania pływów związanych z fazami księżyca, są w stanie na czas dotrzeć do wód zasobnych w pokarm w danej porze roku.

Związek pomiędzy bezsennością a pełnią księżyca wciąż pozostaje niewyjaśniony. Może naprawdę odpowiedzialna za niego jest magia?Cresta Social Messenger