fbpx
Dodano: 02.08.2020

Obrazy dwuznaczne – czy widzimy tylko za pomocą oczu?

Obrazy dwuznaczne to niezwykłe zjawisko, które w zaskakujący sposób tłumaczy jak  działa nasz zmysł wzroku i w jaki sposób w naszym mózgu powstaje odbierany przez nas za pomocą oczu obraz. Czy możliwe, że obserwując poszczególne przedmioty ich wygląd nie jest zależny wyłącznie od tego co widzimy?

Obrazy dwuznaczne – jak działa nasz wzrok?

Wbrew pozorom i ogólnej opinii, to co widzimy nie wynika jedynie z tego, co w danej chwili odbiera nasz zmysł wzroku. Na zarejestrowany przez nasz mózg obraz składa się nie tylko to, co odbieramy za pomocą oczu, ale również nasze doświadczenie i ogólna wiedza o danym przedmiocie. Tezę tę potwierdzają tzw. obrazy dwuznaczne.

Złudzenie Rubina

To jak nasz umysł interpretuje odbierany za pomocą wzroku obraz w idealny sposób przedstawia “Złudzenie Rubina”, czyli wyjątkowa iluzja optyczna autorstwa duńskiego psychologa, od którego nazwiska wzięła swoją nazwę. W zależności od tego jak na nią spojrzymy, możemy zobaczyć dwie twarze lub kielich. Iluzja wynika z faktu, że nasz mózg musi dokonać wyboru, który z przedstawionych na grafice elementów interpretować jako tło, a który jako główny, umiejscowiony na pierwszym planie przedmiot.

Moja Żona i Moja Teściowa

Innym popularnym obrazem jest grafika pt. “Moja Żona i Moja Teściowa” autorstwa W. E. Hilla, której powstanie datuje się na 1915 rok. W zależności od tego jak popatrzymy na obraz, widzimy starszą, odwróconą profilem kobietę, lub młodą dziewczynę, która odwraca się w przeciwną nam stronę.

Udało Ci się zobaczyć dwie z umieszczonych na grafice postaci? Nos starszej kobiety to jednocześnie żuchwa młodej dziewczyny, zaś ucho tej młodszej jest okiem starszej.

Co ciekawe, psycholodzy z australijskiego Flinders University zauważyli niezwykle ciekawą zależność. Według przeprowadzonych przez nich badań. większość młodych osób przy pierwszym, trwającym 0,5 sekundy spojrzeniu, interpretuje dwuznaczną grafikę jako wizerunek młodej, przystrojonej w gustowny naszyjnik damy. Osoby starsze przy pierwszym, trwającym pół sekundy podejściu, widzą tytułową Teściową. Pochodzący z Australii naukowcy wysnuli tezę, że nasz wiek wpływa na to, co zauważamy jako pierwsze na powyższej grafice.

Obrazy dwuznaczne – perspektywa

Wpływ na to co widzimy ma również perspektywa z jakiej patrzymy na dany obiekt. Odchyl się jak najdalej od monitora lub ekranu telefonu i przyjrzyj się uważnie poniższej grafice. Co widzisz? Przerażające czaszkę? Teraz zbliż się do ekranu swojego urządzenia. Zamiast czaszki ujrzysz dwie kobiety w długich, białych sukniach, które grają w karty.
Wpływ na tę iluzję ma nasze pole widzenia. Patrząc na grafikę z daleka skupiamy się na obrazie jako całości. Podchodząc bliżej, nasz obraz skupia się na jej szczegółach.

Poznaj więcej obrazów dwuznacznych. Odwiedź ich galerię w Świecie Iluzji i daj się zaskoczyć!Cresta Social Messenger