fbpx
Dodano: 13.08.2020

Naturalna iluzja – czym jest fatamorgana?

Za oknem upał. Wysoka temperatura wpływa na nasz organizm, czego efektem są naturalnie występujące złudzenia optyczne. Jej idealnym przykładem jest fatamorgana. Skąd bierze się to zjawisko? Jaka jest jego historia? Czemu zawdzięcza swoją nazwę?

Czym jest fatamorgana?

Fatamorgana, zwana również mirażem, to wyjątkowe, występujące naturalnie zjawisko, które powstaje wskutek działania wielu czynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze i gęstości. Co jest efektem fatamorgany? Powoduje ona powstawanie pozornego obrazu, który przedstawia odległy przedmiot lub obiekt.

Fatamorgana – legenda

Odejdźmy na chwilę od naukowej definicji fatamorgany. Według legendy, pewien barbarzyński, żądny panowania nad całym światem król, dotarł na koniec Półwyspu Apenińskiego, do Reggio. Na przeszkodzie ku zdobyciu Sycylii stanęła mu Cieśnina Mesyńska. Podczas planowania przeprawy, jego oczom ukazała się urodziwa niewiasta, która zaproponowała mu zajęcie innej wyspy. Król spojrzał się przed siebie i ujrzał niezwykle urokliwą krainę. Postanowił wraz z całym wojskiem ruszyć w jej stronę. Wyspa okazała się fatamorganą, a król oraz jego armia zostali pochłonięci przez morskie fale.

Skąd nazwa fatamorgana?

Fatamorgana zawdzięcza swoją nazwę wyżej przytoczonej legendzie. Kobieta, która zaproponowała królowi wyspę, według podania było wróżką (co po włosku znaczy “fata”) o imieniu Morgana.

Fatamorgana – gdzie spotkać?

Zjawisko fatamorgany możemy zaobserwować nie tylko, jak powszechnie się to uważa, na gorących, afrykańskich pustyniach. Legenda o mirażach dotyczy Cieśniny Mesyńskiej, która łączy wody Morza Tyrreńskiego oraz Morza Jońskiego. Fatamorganę możemy spotkać również w Polsce. Zjawisko to powszechnie występuje na Pustyni Błędowskiej oraz na Wyżynie Śląskiej. Pozorne obrazy mogą powstać również od nagrzanej powierzchni podłoża (np asfalt) lub silnie rozgrzanej ściany. Czy w upalne dni jak dziś udało wam się spotkać miraże wyglądające jak kałuże? Najczęściej widzimy w nich krajobrazy, które w rzeczywistości są pozornym odbiciem będących w pobliżu obiektów od nieba.Cresta Social Messenger