fbpx
Dodano: 07.06.2020

Maurits Cornelis Escher – iluzja w sztuce

Maurits Cornelis Escher to holenderski grafik, uchodzący za najbardziej znanego artystę w świecie nauki. Jego inspirowane matematyką prace bazują na zjawisku iluzji optycznej, przez co oszukują nasze zmysły i przedstawiają z pozoru niemożliwe formy. Prace Eschera to przede wszystkim wyjątkowa zabawa perspektywą i przestrzenią.

Kim był Maurits Cornelis Escher?

Escher urodził się w 1898 roku w holenderskim mieście Leeuwarden. W wieku 5 lat, wraz z całą rodziną, przeniósł się do Arnhem, gdzie spędził całą swoją młodość. Po nieudanej próbie podejścia do egzaminu maturalnego, rozpoczął naukę w Szkole Architektury i Sztuki Dekoracyjnej w Haarlem w zakresie architektury. Po tygodniu nauki przedstawił swoje prace jednemu z wykładowców grafiki, który zachęcił go do dalszego rozwoju w dziedzinie sztuki graficznej.

Maurits Cornelis Escher – twórczość

Po ukończeniu procesu edukacji, Escher przeprowadził się do Włoch, gdzie poznał swoją żonę Jette Umiker. Para osiedliła się w Rzymie, gdzie spędziła 11 lat. W tym czasie Escher odbył szereg licznych podróży po Włoszech, w czasie których wykonywał szkice obrazów, które wykańczał po powrocie do swojego domowego zacisza. Wiele z nich stanowi elementy późniejszych dzieł artysty, które przyniosły mu światowa sławę. Głównymi zainteresowaniami Eschera była tesselacja, czyli charakterystyczny proces przekształcania geometrii, oraz rzeźbienie sfer w drewnie bukowym.

Maurits Cornelis Escher – inspiracje

 

Główną inspiracją Eschera przy tworzeniu jego dzieł była matematyka. Wystawa jego prac towarzyszyła m.i.n. Międzynarodowemu Kongresowi Matematyków, który odbył się w 1954 roku w Amsterdamie. Mimo to, obcowanie z twórczością artysty nie wymaga od odbiorcy znajomości zasad królowej nauk. W sygnowanych jego nazwiskiem obrazach i grafikach dostrzec możemy przede wszystkim zabawę perspektywą, przestrzenią oraz architekturą. Żelazna matematyczna logika paradoksalnie łączy się z fantazją oraz poczuciem humoru. Escher czerpał inspiracje z dorobku brytyjskiego fizyka i matematyka Rogera Penrose’a. Opracowane przez niego figury niemożliwe dostrzec możemy w wielu pracach holenderskiego grafika.

 

Maurits Cornelis Escher – najciekawsze dzieła

Jednym z najbardziej znanych dzieł Mauritsa Eschera jest druk litograficzny “Ascending and Descending”, który wykorzystuje motyw niekończących się schodów Penrose’a. Efekt ten uzyskany został poprzez zabawę głębią oraz stosowanie sprzecznych proporcji. Koncepcja ta przedstawiona została w 1958 roku na łamach “British Journal of Psychology”.


3 lata później, w 1961 roku, Escher opublikował pracę pt. “Waterfall”. Przedstawiono na niej został wodospad, którego woda wydaje się spływać w dół zanim osiągnie szczyt. Zaczyna się on przy młynie i płynie dalej za nim. Widoczne ściany sugerują, że woda spływa z drugiej strony na dół, jednak wydaje się również, że jest ona na stałym poziomie. Iluzja polega na tym, że woda płynie w niemożliwym i nieskończonym cyklu. Dzieło, podobnie jak “Ascending and Descending”, również inspirowane jest pracami Penrose’a, a mianowicie jego niemożliwymi trójkątami.

Kolejną ze znanych prac Eschera jest drzeworyt pt. “Sky and Water”. Przedstawia on ryby oraz ptaki, które stanowią elementy wspólnej układanki. Dzięki zastosowaniu zjawiska kontrastu, umieszczone na czarnym tle ryby przeistaczają się w ptaki wraz ze zmianą tła na białe. Praca ta wykorzystywana jest w fizyce, geologii, chemii oraz psychologii do badania percepcji wzrokowej.

Escher w znany dla siebie sposób podszedł nawet do stworzenia swojego autoportretu, na którym jego wizerunek umieszczony został w zniekształcającej kuli. Przyjdź do naszego Muzeum i zrób podobny portret w postaci selfie!



Cresta Social Messenger