fbpx
Dodano: 14.06.2020

Kokichi Sugihara – iluzjonista i matematyk

Świat Iluzji to nie tylko zabawa, ale również nauka. Tezę tę w perfekcyjny sposób potwierdza japoński matematyk Kokichi Sugihara. Jego oparte o żelazne zasady matematyki prace w skuteczny i zaskakujący sposób oszukują nasz umysł i zmysły.

Kim jest Kokichi Sugihara?

Kokichi Sugihara to japoński artysta i matematyk, który uzyskał tytuł doktora w 1980 roku na prestiżowym Uniwersytecie w Tokio. Już podczas studiów podjął się pracy jako badacz w Ministerstwie Handlu Międzynarodowego i Przemysłu. Po ich ukończeniu rozpoczął działalność naukową na Wydziale Informacji i Inżynierii Komputerowej na Uniwersytecie Nagoi, a następnie, w 1986 roku, na Wydziale Inżynierii Matematycznej i Fizyki Informacyjnej na Uniwersytecie w Tokio. Od 2009 roku jest Profesorem Uniwersytetu w Meiji. Jego zainteresowanie iluzją wynika z badań jakie przeprowadził w latach 80 poprzedniego wieku. Ich tematem była analiza rysunków perspektywicznych, w tym prac Mauritisa Cornelisa Eschera.

Kokichi Sugihara – iluzjonista i matematyk

Kokichi Sugihara zasłynął na całym świecie ze swoich iluzji, które oparte są o prawa matematyki. O renomie japońskiego naukowca świadczy 5 krotne wyróżnienie w prestiżowym konkursie Best Illusion of the Year Contest, który gromadzi wokół siebie najlepszych iluzjonistów z całego świata. W 2010 roku Sugihara zajął 1 miejsce dzięki swojej pracy opartej o wymuszoną perspektywę. Iluzja zatytułowana „Impossible Motion: Magnet Slopes” przestawiała kulki, które pozornie toczą się pod górę rampy.

W 2013 roku Kokichi Sugihara ponownie zajął drugie miejsce. Tym razem jego wyróżniona praca pt. „Rotation Generated by Translation” stworzona została przy współpracy z Junem Ono i Akiyasu Tomoedą i oparta była o wzory Moiré.

W 2015 roku Kokichi Sugihara po raz kolejny zaskoczył Jury konkursu i zdobył w nim drugie miejsce. Praca pt. “Ambiguous Garage Roof” to złudzenie przedstawiające wypukły dach, który odbijany w lustrze nabiera zygzakowatego, spiczastego kształtu.

W 2016 roku Kokichi Sugihara przedstawił kolejną ze swoich prac, w której dzięki zasadom matematyki i zabawie perspektywą uzyskał imponujący efekt cylindrów, które w zależności od punktu z którego na nie patrzymy, zdają się mieć okrągły lub prostokątny kształt. Praca ta dała mu drugie miejsce w konkursie.

W 2018 roku Kokichi Sugihara ponownie wygrał konkurs. Tym razem wygraną zapewniła mu jego praca pt “Triply Ambiguous Object”, czyli prostokątny obiekt, który w zależności od perspektywy można interpretować na trzy sposoby.

 

Kokichi Sugihara przedstawia oraz tłumaczy autorskie iluzje na swojej oficjalnej stronie internetowej. Imponujące prace Kokichiego Sugihary obejrzeć można u nas w Muzeum. Nie zwlekaj i już dziś zarezerwuj bilet online!Cresta Social Messenger