fbpx
Dodano: 26.07.2020

Czy umeisz pzrecyztać teskt z poprzetsawianymi litreami?

Czy coś jest nie tak w tytułem tego wpisu? Zapewne widzisz w nim dużą ilość literówek. Mimo to bez problemu udało Ci się go rozczytać. Jak to możliwe?

Czytanie tekstu z poprzestawianymi literami

Kilka lat temu internet obiegła viralowa wiadomość e-mail, która rozpowszechniona była w kilkunastu państwach w ich ojczystych językach:

“Zdognie z nanjwoymszi baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia kojnoleść ltier przy zpiasie dengao sołwa. Newajżanszjie jest to, żbey prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu. Dzijee sie tak datgelo, że nie czamyty wyszistkch lteir w sołwie, ale cłae sołwa od razu.”

Historii wiadomości można doszukiwać się w badaniach prowadzonych w 1999 roku przez naukowca Grahama Rawlinsona z Notthingam University. Wiadomość o podobnej strukturze przesłał on do pisma “New Scientist”, chcąc w ten sposób dowieść słuszności tezy postawionej w swojej pracy doktorskiej. Mówiła ona o tym, że czytany tekst z poprzestawianymi literami będzie zrozumiały, jeśli dwie pierwsze i ostatnie litery każdego ze słów zostaną na swoim miejscu. Dalsze badanie pokazały, że wystarczy zostawić na swojej pozycji jedynie pierwszą i ostatnią literę.

Na czym polega szybkie czytanie?

Ten prosty eksperyment zainspirował psychologów oraz specjalistów od szybkiego czytania. Na jego podstawie wywnioskowali oni, że o wiele skuteczniejszym jest patrzenie na tekst w sposób całościowy niż czytanie go wolno, podczas którego koncentrujemy się osobno na każdym ze słów.

Jak to możliwe? W naszym mózgu zapisane są schematy znanych nam słów. Dzięki nim, umysł jest w stanie rozpoznać dane słowo wyłącznie na podstawie pierwszego i ostatniego znaku oraz ilości liter, jakie składają się na dobrze znany nam wyraz.

Czy w związku z powyższym nasi nauczyciele, którzy sugerowali czytanie lektur wolno, z pełną uwagą i w skupieniu nie mieli racji? Wręcz przeciwnie! Wolne czytanie pozwala naszemu umysłowi przyswoić i nauczyć się schematów słów, dzięki którym przeczytanie tytułu tego wpisu nie stanowi dla nas najmniejszego problemu.

Zaksocznoy? Owdeidź Śwait Ilzuji i ponzaj węicej zaksaukjcąych zjwaisk!Cresta Social Messenger